Twój koszyk jest pusty

Pałac w Warce

  • pałac Warka Winiary

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat grójecki, gmina Warka

Rodzaj obiektu:
Pałac
Zespół:
pałacowo-parkowy
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Numer rejestru zabytków:
215/A/83
Data wpisu do rejestru:
06 czerwiec 1983
Zastosowanie:
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Warce

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Warce. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1747 roku w Winiarach na świat przyszedł słynny konfederat barski i narodowy bohater Stanów Zjednoczonych Kazimierz Pułaski. Rodził się we dworze czy też pałacu, który miał powstać w 1689 roku dla Stanisława Antoniego Szczuki, podkanclerzego litewskiego, według projektu architekta-amatora Augustyna Wincentego Locciego (ok. 1640–1732), kierownika prac przy królewskim pałacu w Wilanowie. Dom miał zapewne prostokątny plan z wieżami-alkierzami w narożach, a przechodząca przez środek pałacu sień łączyła oś wjazdową od frontu z główną osią kompozycyjną parku. Niestety, ta malownicza barokowa rezydencja nie zachowała się w pierwotnym kształcie. W XIX i XX wieku przeobraziła się w nowy, pozbawiony większej artystycznej wartości budynek. Parterowy korpus ujmują z obu stron piętrowe dobudówki opięte boniowanymi lizenami i gzymsami, z których lewą wieńczy wysoki trójkątny naczółek. Wejście w prawej dobudówce poprzedzała przed wojną otwarta drewniana weranda-ganek. W parku zachowała się oryginalna kolumnada z pierwszej połowy XIX wieku, element romantycznego parkowego sztafażu.

Nazwa miejscowości pochodzi od uprawianej tu niegdyś winorośli. W XVII wieku własność Szczuków, w tym w końcu stulecia Stanisława Antoniego Szczuki (1654–1710), zwolennika kolejno Sasów i Stanisława Leszczyńskiego, autora programu reform, w którym postulował zwiększenie armii, rozwój szkół publicznych i zwiększenie opodatkowania szlachty. W XVIII wieku w rękach Pułaskich, w tym Józefa Pułaskiego, starosty wareckiego, i jego żony Marianny z Zielińskich. Józef Pułaski (1704–1769), stronnik Czartoryskich, poseł na sejm, niezwykle dzielny żołnierz, współtwórca konfederacji barskiej, po zdobyciu Baru przez Rosjan 20 czerwca 1768 roku uszedł do Turcji, gdzie zmarł. Synem Józefa Pułaskiego był Franciszek Ksawery Pułaski, urodzony w 1743 roku, starosta augustowski, konfederat barski. Zginął zakłuty bagnetami przez Rosjan pod Włodawą 15 września 1769 roku, broniąc brata Kazimierza. Drugim synem Józefa Pułaskiego był Kazimierz Pułaski, urodzony w 1746 roku w Winiarach, starosta zezuleniecki, konfederat barski, bohater walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych. W konfederacji barskiej, mając zaledwie 22 lata, został pułkownikiem i dostał komendę pułku pod znakiem Krzyża Świętego. W 1768 roku przez dwa tygodnie bronił przed Rosjanami warownego klasztoru w Berdyczowie, a w 1769 roku okopów Świętej Trójcy. W 1770 roku swoją bazą uczynił klasztor jasnogórski. Sławny Jędrzej Kitowicz tak go wówczas opisywał: „wstrzemięźliwy odpijaństwa i od kobiet, najmilsze zabawy ćwiczyć się w strzelaniu z ręcznej broni, w karty grać po całych nocach, nic go bardziej nie bawiło jak utarczki z Moskalami”. 31 maja 1772 roku wobec gasnącej konfederacji wyjechał za granicę. Po wielu perypetiach w Niemczech, Turcji i we Włoszech polecony we Francji przez Franklina Jerzemu Waszyngtonowi znalazł się 23 lipca 1777 roku w Bostonie. Z poparcia Waszyngtona i La Fayette’a mianowany został generałem brygady i walczył dzielnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Śmiertelnie ranny w bitwie pod Savannah, zmarł 11 października 1779 roku. Ciało jego, z powodu tropikalnych upałów, pogrążono w oceanie. Jest bohaterem narodowym Ameryki. Jego popiersie znajduje się na Kapitolu w Waszyngtonie. Trzecim synem Józefa Pułaskiego był Antoni Pułaski, urodzony w 1747 roku, dzielny konfederat barski, poseł na sejm i niestety targowiczanin, ostatni urzędujący marszałek konfederacji targowickiej. Zmarł uwięziony za zdradę w 1813 roku, pozostawiając syna Kazimierza Adama (1784–1856), więźnia rosyjskiego, gorącego patriotę. Po Pułaskich właścicielami Winiar byli Zaborowscy, Jordanowie, w drugiej połowie XIX wieku Prozorowie, w 1909 roku Andrzej Szczuka, a następnie Dąmbscy. Ostatnim właścicielem był Wacław Dąmbski.

Dom i duży park w bardzo dobrym stanie. Obiekt dostępny: Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.