Twój koszyk jest pusty

Pałac w Srebrnej

  • pałac w Srebrnej

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat płocki, gmina Stara Biała

Rodzaj obiektu:
Pałac
Zastosowanie:
Pałac ośrodka kulturalno - szkoleniowego PKN Orlen S.A.
Stan zachowania:
Dobry

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Srebrnej

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Srebrnej. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1383 roku książę płocki Siemowit IV nadał Srebrną Pawłowi z Radzanowa, chorążemu warszawskiemu. W XVI wieku własność Niszczyckich, w końcu XVIII i początkach XIX wieku Mańkowskich, w połowie stulecia Roberta Fuhrmanna, a od 1852 roku Piwnickich. Początkowo Srebrna należała do Eugeniusza Piwnickiego, następnie do jego syna Stanisława Piwnickiego, a od 1898 roku Marii z Piwnickich i Konstantego Zielińskich. W końcu lat dwudziestych XX wieku właścicielką majątku liczącego 581 hektarów była Maria Zielińska, ostatnia właścicielka Srebrnej.

Pałac

Polski dwór to często chaotyczny konglomerat niezliczonych części, przybudówek, skrzydeł, aneksów, wznoszonych na przestrzeni dziesięcioleci, a nawet setek lat przez kolejne pokolenia właścicieli. „Powstawał odśrodkowo, rozwijał się i uzupełniał od wnętrza na zewnątrz, a nie przeciwnie – pisze Władysław Łoziński w Życiu polskim w dawnych wiekach – nie był nigdy od razu gotów i dlatego
ani z góry pomyślanej architektury, ani zamkniętej, organicznej niejako artykulacji posiadać nie mógł”. Przekonujemy się o tym, kiedy spoglądamy na dwory w Sikorzu, w Popowie oraz właśnie w Srebrnej – ten dość eklektyczny twór, którego stylowy charakter trudno uchwycić. Zalążkiem rozłożystej struktury był budynek wzniesiony zapewne na początku XIX wieku. Obok niego stanęła oficyna. Po 1872 roku z inicjatywy Stanisława Piwnickiego do dworu dobudowano wieżę na planie kwadratu, a w 1902 roku dla Marii z Piwnickich i Konstantego Zielińskich połączono ją piętrowym łącznikiem z wcześniejszą oficyną. Wtedy też korpus dworu otrzymał ostateczny kształt, przebudowano go na pałac. Jest niewielką budowlą parterową, z wejściową wnęką na osi, zwieńczoną trójkątnym naczółkiem i ujętą silnie boniowanymi lizenami korespondującymi z boniowanymi narożami budowli. Kontrastują one z delikatnie boniowanymi elewacjami dworu. Ponad wieńczącym gzymsem tralkowa balustradka skrywająca niski czterospadowy dach. Podczas działań wojennych w 1920 roku siedziba w Srebrnej uległa uszkodzeniu i została odbudowana przez Zielińskich w niezmienionym kształcie. Otaczający dwór malowniczy, rozległy park powstał około 1870 roku prawdopodobnie według projektu Stefana Celichowskiego.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.